|
A Movie az 1930-as évek New York városában játszódik. A játékos Jack Marlow, egy magánnyomozó szerepébe bújik, akinek be kell jutnia a maffiafőnök, Bugs Malloy főhadiszállásába, hogy megszerezzen egy bizonyítékul használható hangkazettát, majd a kazettával vissza kell jutnia (élve) az irodájába. A programot Duško Dimitrijević készítette ZX Spectrum és az Amstrad CPC gépekre. Az Imagine által kiadott játék a szaksajtó egyöntetű tetszését vívta ki, elsősorban újszerű, kaland-elemeket felvonultató játékmenetével és hangulatos grafikájával. A kiadó gengszterthrillernek nevezte játékát, utalva a játékos számára szinte interaktív mozinak tűnő játékélményre.
Jack Marlow komótosan, ballonkabátban - zsebre dugott kézzel - ballag, hidegvérét egy pillanatra sem veszíti el. Körötte - ha nem is "nyüzsgő" - de egy nagyváros(?) "éli" mindennapjait(?). A házak belterei és sikátorok bútorokkal, tárgyakkal és más szereplőkkel vannak "tele". A könnyebb bútorokat tologathatjuk - ennek amúgy sok jelentősége nincs, a megszerzett tárgyakat célunk elérése érdekében próbálhatjuk használni. Nyomozóirodánk - innen indul a kaland - és a maffia főhadiszállása közötti legfőbb gátló tényezők az eltorlaszolt ajtók. Ezeket a játék legfurcsább "szereplői" őrzik: lovagi páncélok. Ezek a páncélok egy része egyszerű szobadekorációként szolgál a sarokban, néhány azonban egy ajtót torlaszol el. Ezeket általában csak a megfelelő jelszó kimondásával tudjuk "meggyőzni", hogy csússzanak arrébb. A mozgó páncélokhoz, kutyákhoz, pattogó golyókhoz azonban nem szabad hozzáérni, mert elveszítjük egyetlen életünket! (Viszont, ha egy tárgyat lerakunk közénk, úgy már arrébb tolhatjuk!)
A játék során tehát az ajtókat nyitó jelszavakat kell "kinyomozni", vagyis rávenni más szereplőket, hogy árulják ezeket el. Őket két csoportra oszthatjuk: kisebb részük közömbösen viselkednek velünk, esetleg hajlandóak segíteni, a többi viszont rosszfiú és megpróbálnak eltenni láb alól, ha a közelükbe kerülünk. Akinek fegyvere van, le akar lőni (ők ráadásul végtelen lőszerrel játszanak, nem úgy, mint mi!), akinek nincs, bunyózni akar. A játék két "női főszereplője" Tanya és Vanya. Nem tudod őket megkülönböztetni, ikertestvérek. Tanya hajlandó segíteni, elkísér minket a maffiafőnök rejtekhelyére - közben instrukciókat is ad -, de Vanya a maffiának dolgozik, ő átver, sőt csapdába csal!
A tárgyakkal és más szereplőkkel történő interakciót a játékképernyő alatti menüsorból vezérelhetjük. Ezek balról jobbra a következők:
- Felfelé mutató nyíl: a zsebeinkben lévő maximum 4 tárgy közül választhatjuk ki az aktuálisat. A - kezdetben üres - tárgylista a bal alsó sarokban látszik, az aktuálisat egy kék nyíl jelöli.
-
Kéz, lefelé mutató nyíllal: A tárgylistánkban szereplő aktuális tárgy lerakása. Akkor érdemes használni, ha több tárgyat nem tudunk felvenni, vagy ha egy szereplőnek oda szeretnénk adni valamit. A tárgy nem vész el, később bármikor újra magunkhoz vehetjük.
- Kéz, felfelé mutató nyíllal: A lábunk előtt a földön, vagy bútoron fekvő tárgy felvétele.
-
Pisztoly: Lövés. Célozni nem tudunk, amerre állunk, arra lövünk. Csak akkor működik, ha van nálunk töltött fegyver. A tárba hat lőszer fér - nagy lövöldözés tehát nem lesz. Az ikon feletti fehér pontok a lőszerek számát jelzi. Lőszer nincs a játékban, ha kiürül a fegyver, el kell dobni és új, töltött fegyvert keresni.
- Lábnyom: mozgás.
- Szövegbuborék: beszélgetés. Bárkivel, bármiről, de sok sikerélményünk nem lesz a csevegéssel. Itt mondhatjuk ki a jelszót is.
-
Ököl: Ütés. Lőszer híján közelharcban jeleskedhetünk. Amerre állunk, arra ütünk egyet. Mivel ellenfeleink nem állnak egy helyben, esetleg forogni is kellene, amihez át kell kapcsolni mozgás-módba. Meglehetősen körülményes így a "harc"... Viszont a kinyírt ellenfelektől végleg megszabadulunk a játékban!
- Villám: A tárgylistánkban szereplő aktuális tárgy elhajítása. A bombát így kell használni. Fegyver hiányában bármit hozzávághatunk valakihez. A tárgy nem vész el, rövid pattogás(!?) után a földre kerül.
- H betű: játék szüneteltetése (a kép kékre vált).
- A betű: játék megszakítása. Kétszer kell "rákattintani" az első kattintásra pirosra vált a képernyő.
Ha egy szereplő nem akar megölni - apró örömök... - (ide értve az utunkat elálló lovagi páncélokat is), érdemes szóba elegyedni vele. Lovagi páncéllal nagy beszélgetések nem lesznek: megpróbálhatjuk 'OPEN' vagy 'MOVE' paranccsal arrébb tessékelni ezeket, de jelszavas ajtónál - ebből kettő van - nincs mese: a már kinyomozott jelszó bemondása bírja csak őket a félreállásra: 'PUZZLE', 'SHIFRA'.
Szereplőknél a jelszavak felől lehet érdeklődni a 'DO YOU KNOW PASSWORD' kérdéssel. Ezt cifrázhatjuk is: a 'TELL ME PASSWORD FOR MONEY' felszólítással adhatunk nyomatékot mondandónknak főleg, ha pénz is van nálunk. Próbálhatunk kevésbé direkt módon is célt érni: 'GOD BLESS YOU'.
Segítségkéréssel 'HELP' kár próbálkozni, semmi értelmes válaszra ne számítsunk senkitől.
A lányoknál 'FRIEND OR FOE' kérdéssel próbálhatjuk kideríteni szándékaikat. Az esetleges 'KILL KILL KILL' válasz nem hagy kétséget afelől, hogy Ványával találkoztunk. Tánya azt válaszolja, 'THAT IS BEYOND ME' vagy 'FRIEND OR FOE'. Az is feltűnő, hogy Tányát a rosszfiúk megpróbálják megölni - természetesen meg kell védeni -, Ványát nem bántják.
Tányának extra kérései is lehetnek, pl. 'GET ME A WHISKY'. Ilyenkor ezeket teljesíteni kell, különben nem segít a továbbiakban.
A bomba nem csak önveszélyes fegyver a rosszfiúk ellen, a széfeket is ki lehet nyitni vele.
A játéknak két nagy hibája van: egyik a harcrendszer, ezen még túl tudjuk tenni magunkat. A második, hogy a felvehető tárgyakat alig lehet látni (pl. a kazettát az asztalon). CPC-n a program négy színű, ott a tárgyak más színűek mint a háttér, de a Spectrum-verzió monokróm...
Irányítás:
A címképernyőn (amikor besétál főhősünk), az 'O' megnyomása után állíthatjuk be az opciókat (minden egyéb billentyőre elindul a játék):
Választható irányítási módok: billentyűzet vagy KEMPSTON, SINCLAIR, CURSOR botkormány illesztők.
Beállíthatjuk, hogy a jobbra / balra irányokkal forogjon főhősünk (ROTAT), vagy az adott irányba sétáljon (DIRECT). Beállíthatjuk még főhősünk IQ-ját, azaz, ha egy eltolhatatlan akadálynak irányítjuk, próbálja azt kikerülni (IQON), vagy elakadjon benne (IQOFF).
Az egyes opciók között minden esetben a 'C' megnyomásával váltogathatunk, az ENTER megnyomásával léphetünk tovább.
Billentyűzet kiosztás:
Q - P: fel,
A - ENTER: le,
X, V, N, CAPS SHIFT: balra,
Z, C, B, M, SPACE: jobbra
1 -0: tűz
Örökélet: POKE 64905,41: POKE 64906,248
Az ellenség nem mozog: POKE 59378,201
Az ellenség nem lő: POKE 59856,201 Térkép |