Vokabeltrainer
A Vokabeltrainer egy szavakat kikérdező nyelvoktató program, mely lehetővé teszi a felhasználónak, hogy a megtanulandó adatokat maga írhassa be az egyes file-okba. A kazettán csupán két bemutató file található. A program német nyelvű, és BASIC-ben íródott, a BRD karakterkészletet használja. Elsődlegesen idegen szavak tanulására készült, de a Vokabeltrainer bármely más tananyag megtanulásában, gyakorlásában, visszakérdezésében is sokat segít (az ELEMENTE.VOK file betöltésével pl. a vegyjeleket gyakorolhatjuk). A megszerkesztett adatokat kazettán vagy lemezen tárolhatjuk, és bármikor később újra felhasználhatjuk. Az adatokat utólagosan módosíthatjuk illetve kiegészíthetjük, így akár egy teljes tananyagot tartalmazó adatbank is felépíthető. A program véletlenszerűen kérdezi ki a tananyagot, így rudja biztosítani a kérdések állandóan változó sorrendjét. A tanuló tanulási eredményétől függően az egyes szavak lekérdezésének gyakorisága is változik. A rosszul tudott szavakat gyakrabban, a jól megtanultakat ritkábban kérdezi a program.
Általános használati tudnivalók
A menüben a következő funkciók vannak: <1> Vokabeln eingeben (Szavak beírása) <2> Vokabeln anschauen (Szavak megtekintése)
|
<3> Vokabeln laden (Szavak betöltése)
Tananyagnak kazettáról / lemezről történő betöltését teszi lehetővé. A file nevét a .VOK kiterjesztés nélkül kell beírnunk, a .VOK kiterjesztést a számítógép maga generálja, azt nem tudjuk elhagyni. Ha érvénytelen file-nevet adunk meg, a számítógép hibaüzenetet ad.(a program nem áll le). A töltési folyamat a 'STOP' billentyűvel megszakítható. Ha nem írunk be file-nevet, az 'ENTER' megnyomásával a főmenübe térünk vissza.
<4> Vokabeln speichern (Szavak lementése)
A memóriában lévő tananyagot menthetjük file-ba, későbbi felhasználásra. A működtetés ugyanúgy történik, mint a "Vokabeln laden" (Szavak betöltése) esetében.
<5> Vokabeln lernen (Szavak tanulása)
A gyakorló-kérdező üzemmódot választja ki. Ez a program fő szolgáltatása. Mindenekelőtt be kell tölteni egy tananyagot (Vokabeln laden). A gyári kazettán található egy DEMO.VOK nevű állomány, amely 31 német-angol szópárt tartalmaz. A tanuló-gyakorló funkció almenüje három lehetőséget kínál:
<1> Deutsches Wort? (Német szó?)
A program az angol szót közli, és a német jelentést kell betű szerint megadni. A szó beírásánál figyelni kell a német helyesírási szabályokra, azaz a kisbetűt-nagybetűt megkülönbözteti a program!
<2> Englisches Wort? (Angol szó?)
A program a német szót adja meg, és az angol jelentést kell beírni.
<3> Gemischt lernen (Vegyes tanulás)
Ebben az esetben a program tetszés szerint (véletlenszerűen) váltogatja, hogy a szópár melyik tagjára kérdez. Idegen szavak tanulásánál ez a legjobb módszer.
Nem minden tananyag jellegének felel meg mindhárom kikérdezési módszer. Számítási feladatoknál például csak annak van értelme, hogy a gép a feladatot ismerteti és a tanuló az egyértelmű eredményt adja meg. Az eredmény ugyanis többféle számításból származhat.
Fontos!
A tanulás funkció csak akkor választható, ha a memóriában legalább 4 adatpár található.
A kikérdezés módjának kiválasztása után egy, a szavak beírásánál használthoz hasonló felépítésű képernyőt kapunk. Az egyik mezőt azonban mindig a számítógép tölti ki, és várja, hogya másik mezőbe a megfelelő adatot beírjuk. Ha a helyes megoldást írjuk be, a számítógép egy új kérdést ad fel.
Ha rosszul válaszoltunk,a gép közli, hogy a megoldás rossz ("Falsch!"), majd bármely billentyű lenyomására rákérdez, hogy "Nochmal J/N?" (Újra I/N?). A 'J' megnyomása után újra próbálkozhatunk a helyes megoldással, 'N' válasz esetén a számítógép elárulja a helyes megoldást.Az egyes adatok lekérdezésének gyakoriságáról:
A tanulás megszíkítható az 'ESC' billentyűvel, de a tanulási folyamatot egy idő után a számítógép magától megszakítja, ha úgy értelmezi, hogy a tanuló minden adatot ismer, vagy már olyan kevés a rossz válasz, hogy további gyakorlásra nincs szükség.
A tanulás befejezésekor a program közli az eredményt, hogy hány kérdésből ("Fragen") hány jó volt ("richtig"), illetve rossz válasz ("falsch").
<6> Vokabeln löschen (Szavak törlése)
Törli a memóriában lévő összes adatot, és újraindítja a programot. A program megerősítést vár (J/N). Ha a beadott rekordokat nem mentettük el, azok elvesznek! Egyidejűleg a tananyag típusa (a mezők elnevezése) az alapbeállításra áll vissza: angol és német szavak.
<7> Directory
A lemezen lévő tananyag (.VOK kiterjesztésű) file-ok kilistázása. Értelemszerűen csak floppymeghajtóval működik, kazettás rendszerben nincs hatása.
<8> Optionen
Ezzel a menüponttal a tananyag elnevezését állíthatjuk be (azaz a két mező elnevezését). Alapbeállításban német (Deutsches Wort) és angol (Englisches Wort) szerepelnek. Ha megadjuk a két mező nevét, a gép megerősítést vár ("Alles richtig J/N?") 'J' válasz esetén a változtatások rögzülnek, 'N' válasz esetén a két mező javítható. A mezők között itt is mozoghatunk a beépített botkormánnyal. A változtatás után a program már az új elnevezésekkel fog hivatkozni a két mezőre. Ezek az elnevezések a tananyag file-ban is mentésre kerülnek, így az adott file újbóli betöltése után nem kell ismét beállítanunk az megnevezéseket. Ez a lehetőség a Vokabeltrainert sokoldalú oktatógéppé teszi, amelyen szinte mindenfajta tananyag gyakorolható.