PCBPrise
Nyomtatott áramkör tervező program
Szerző: dr. Kövesdi István
Tartalom
Bevezetés 2. Általános megjegyzések 3. Üzembe helyezés, indítás 4. RAM DISK használata 5. Eltávolítás 6. Határadatok 7. MAIN OPTIONS 8. CIRCUIT PANEL 9. COMPONENTS 10. CONNECTIONS |
11. OPTIMIZATION 12. AUTOROUTE 13. Cu EDITOR 14. PLOT LAYER 15. INTERFACE 16. IBM PC-s változatok 17. Alkatrészkönyvtárak 18. Kódkönyv használata |
Bevezetés
Ön most a PCBPRISE nyomtatott áramkör tervező program 1.2-es változatának kezelési utasítását olvassa. A program egy néhány utasításból álló ASSEMBLY résztől eltekintve magasszintű nyelven íródott. A rövid ASSEMBLY betét az alkalmazott számítógép operációs rendszerének funkcióihoz való hozzáférést biztosítja csupán. A PCBPRISE az áramkörök rajzolását, működésük numerikus modellezését és a megvalósításukhoz szükséges nyomtatott áramkörök tervezését egységes keretbe foglaló software-rendszer fejlesztésének részeredménye. Az említett programrendszer elsősorban az IBM PC család különböző típusaira készül, de a felépítésének lényeges szempontja a magasszintű nyelveken írott gépfüggetlen, tiszta forráskódok használata. Ez tette lehetővé a Magyarországon nagy számban eladott ENTERPRISE 128-as mikroszámítógépre történő adaptálását a rendszer azon moduljainak, melynek talán a legnagyobb érdeklődésre tarthatnak számot az elektronikával foglalkozó, otthon barkácsolók között. Ők ugyanis - legalábbis a saját tapasztalataim szerint - nem törekszenek precíz műszaki dokumentációra és azokat az alkatrészeket használják, amelyek éppen kaphatók vagy a fiókban vannak. Az előzetes numerikus áramköranalízis és a részletes toleranciavizsgálat helyett pedig előnyben részesítik az áramkörök közvetlen megépítését és bemérését. Ehhez az áramkörépítéshez kíván segítséget nyújtani a PCBPRISE program, amellyel 20 x 20 négyzetcentiméteres vagy kisebb méretű, legfeljebb 200 alkatrészt tartalmazó analóg, digitális vagy rádiófrekvenciás kapcsolások nyomtatott áramköre tervezhető interaktívan és az adott kapcsolás jellegének megfelelően. Ez a méret és alkatrészszám tartomány lefedi a házilag készített áramkörök túlnyomó részét. Ha ön bejegyzett vásárló, akkor a vásárlás dátumától számított 1 eves időtartamig lemezáron jogosult az esetleges újabb verziókra. IBM PC-s változat vásárlásakor pedig beszámítom a PCBPRISE-ér kifizetett összeget.
2. Általános megjegyzések
A PCBPRISE nyomtatott áramkör tervező program az ENTERPRISE 128-as számítógépen fut a CP/M kompatibilis ISDOS operációs rendszer alatt, így a működéséhez szükség van az EXDOS lemezvezérlő kártyára és az ISDOS operációs rendszerre. Kell még egy legalább 360K-s floppy meghajtó is. A program forrásnyelve Pascal, a futó kódot a Borland Turbo Pascal 3.0-ás fordítóval készítettem el. A program RAM disk-ről is használható,
ekkor lényegesen gyorsabb. 360K-s vagy nagyobb RAM disk esetén 180K-s floppy is elegendő. A programhoz nem szükséges, de érdemes display monitort használni. Televízió használatakor azonban önnek kell kikísérleteznie az adott televízióhoz és számítógéphez tartozó optimális színkombinációt. Az a tapasztalatom, hogy a halványkék és szürke különböző árnyalatait a legtöbb színes TV jól bontja fel, ezekkel a színekkel érdemes elsősorban kísérletezni. A színeket azonosító számuk révén a főmenüből CTRL+P paranccsal állíthatjuk be. Az alapállapotnak megfelelő papír +3 tintaszín egyébként a következő:
17, 3, 23, 255.
A tervezett nyomtatott áramkörökről nyomtatott ábra készíthető. Ez az ábra az alkalmazott printertől függő méretű lesz. Ha valaki egy az egyben fotózható ábrát akar készíteni annak pedig rendelkezésére áll a dot mátrix file opció, ahol a nyomtatott áramkör adatai elemi pontonként vannak reprezentálva és a felhasználó, aki valószínűleg már nem barkacsaló amatőr, a printeréhez adaptált programmal a dot matrix file adatállomány feldolgozásával készíthet fotózható ábrát.
3. Üzembe helyezés, indítás
Kérem, hogy a program eredeti lemezét a vásárlás után rögtön másolja át, majd gondosan tegye félre. Az eredeti lemezt a továbbiakban ne használja. A munkamásolatokat az első másolatról készítse el. A PCBPRISE programállományok együttes mérete meghaladja a 200K-t. Ehhez jönnek még a NYÁK méretétől függő nagyságú adatállományok valamint egy külső alkatrészkönyvtár. Az eredeti lemez másolata automatikusan indítja a programot. Kézi vezérlésnél a program futása előtt természetesen aktivizálni kell az ISDOS rendszert. A program indítása
pcbprise
parancsal történik. Ez egy parancsköteg állomány neve. A rendszert tulajdonképpen a pcb0.com indítja el. Azt javaslom, hogy a programot a lemez kipróbálása után egyből ne használja. Előbb figyelmesen olvassa el ezt a használati utasítást, majd egyszerű áramkörökkel próbálja ki a leírásban említett funkciókat úgy, hogy párhuzamosan újraolvassa el a vonatkozó részeket.
4. RAM DISK használata
RAM disk esetén az ISDOS-t az E: lemezről kell aktivizálni, majd a program és az adatok állományait a
copy a:pcb*.* e:
paranccsal az elektronikus lemezre kell másolni. A program indítása itt is a
pcbprise
utasítással történik. A tervezés végén a
*.cir
pcbbonds
pcbnobnd
pcbnodes
pcbdrill
pcbdefly
pcblayer
állományokat a RAM disk-ről hajlékonylemezre kell átmásolni. A megfelelő copy utasításokat célszerű parancsköteg állományba foglalni.
5. Eltávolítás
A PCBPRISE-rendszer alapállományait
del pcb*.*
utasítással maradék nélkül eltávolíthatja a lemezekről. Az ön által definiált néven létrehozott állományok törléséről szükség esetén önnek kell gondoskodnia.
6. Határadatok
A menürendszerrel vezérelt programmal 20 cm x 20 cm-es maximális méretű, többrétegű nyomtatott áramkör tervezhető. Az áramkör rétegeinek számát gyakorlatilag csak a mágneses adathordozó tárolókapacitása korlátozza, ugyanis a software 256 rétegű nyomtatott áramkör kezelésére alkalmas. Az alkatrészek maximális száma 200, a kötések és kivezetések maximális száma külön-külön 780. A program két szomszédos IC kivezetés között egy vezető sávot képes átfűzni, az áramkör finomrajzolatánál pedig a felbontás 1/80-ad vagy 1/60-ad inch, illetve 0,32 vagy 0,16 mm, a medium- vagy high-resolution opcióknak megfelelően. A számítási és optimalizálási idők az alkatrészek összes kivezetés számától, a panel felületének nagyságától körülbelül négyzetesen függenek. Nagyobb, bonyolultabb áramköröknél az optimalizálás és a NYÁK rajzolat létrehozása órákat is igénybe vehet. ASSEMBLY betétek intenzív alkalmazásával sokat lehetne gyorsítani a program műveletigényes, kritikus részein, de ez a gépfüggetlen forráskód használatával ellenkezne.
A következőkben a részben menü, részben parancsvezérelt program menülistáit és opcióit ismertetem.
7. MAIN OPTIONS
A PCBPRISE rendszer egy .COM és számos .CHN kiterjesztésű, programból valamint adatállományokból áll. A felhasználó számára azonban egyetlen programként viselkedik. A .CHN programok tetszőlegesen hívhatják egymást. Így lehet egy több mint 200K-s programot futtatni a Z80-as mikroprocesszor szűkös 64K-s címterületén, arról nem is beszélve, hogy ezen a területen a tervezett áramkör adatait is tárolni kell. A tervezés az alábbi listán, a CIRCUIT PANEL-nek megfelelő programmal indul. Ebben és az összes többi programban a bejelentkező menülistán szereplő MAIN OPTIONS a következő választási lehetőségeket sorolja fel:
1 - CIRCUIT PANEL
2 - COMPONENTS
3 - CONNECTIONS
4 - OPTIMALIZATION
5 - AUTOROUTE
6 - Cu EDITOR
7 - PLOT LAYER
8 - INTERFACE
0 - END of WORK
A menüpontoknak tulajdonképpen egy-egy önálló program felel meg saját menülistákkal. Ezekből a listákból mindig visszaléphetünk a MAIN OPTIONS-ba. Ha a MAIN OPTIONS-ban az aktuális programtól különböző menüpontot választunk, akkor új programot tölt be a rendszer, így a lemezegység vagy RAM disk intenzíven dolgozik és a képernyő törlődik. A felsorolt opciók tetszőleges sorrendben és ismétlésben hívhatók, kivétel az END of WORK. Ez az adatállományok lezárását, a memória kitakarítását és a programból való kilépést eredményezi. A tervezés folytatásakor azonban az addig végzett, munka adatai hiánytalanul és automatikusan előhívhatók.
A tervezett áramkör kontúrja, az alkatrészek és kötések valamint, a nyomtatási rajzok egy 320 x 320-as felbontású négyszínű grafikus lapra íródnak fel. A képernyőn a grafikus lap kb. 2/3-a látható. A kurzorpont botkormánnyal történő mozgatásával a képernyőablakot fel s alá görgethetjük. A kurzor mozgása az ALT billentyű egyidejű benyomásával gyorsítható. A kép változása gyakorlatilag folytonos látványt nyújt, mivel a görgetés nem a grafikus memória adatainak mozgatásával, hanem csak a NICK chip néhány regiszterének átírásával történik. A NYÁK rajzolatokat kis-, közepes- és nagyfelbontásban szemlélhetjük a low, medium és high lehetőségeknek megfelelően.
A MAIN OPTIONS-ban állíthatók a színek is a CTRL és P billentyűk egyidejű lenyomásával, és itt kapcsolható CTRL+S-el a beültetési rajz simple (egyszerű) de gyors illetve detailed (részletes) de lassabb ábrázolási módja is. Ez utóbbit a beültetési rajz nyomtatásához ajánlom.
A program lehetővé teszi a nyomtatott ábrák feliratozását a Title megadásával. A felirat több soros is lehet. A feliratozás végét az ENTER lenyomásával jelezzük. A program angol billentyűzetet használ, így mind az angol mind az angol/német verziójú gépeken egyformán fut. A kétnyelvű gépeken a QWERTY billentyűzetnek megfelelően a Z jelű billentyű felel meg az Y-nak. A továbbiakban a MAIN OPTIONS-ból hívható programokat ismertetem
részletesen.
8. CIRCUIT PANEL
Ebben a programban adhatjuk meg egy új áramkör méretét, vagy módosíthatjuk egy alkatrészeket tartalmazó panel méreteit. Az áramkör négyféle helyzetbe forgatható. Lehetőségünk van az áramkör tetszőleges téglalap alakú részébe foglalt alkatrészek és a megfelelő kötések együttes mozgatására. Az egész áramkör a felhasználó által adott néven lemezen tárolható és visszaolvasható. A szerkesztett panelhez, ha a méretek engedik, bármelyik lemezen tárolt áramkör hozzácsatolható. A beolvasott áramkör alkatrészeivel és kötéseivel együtt a szerkesztett panel tetszőleges területére mozgatható. Íly módon a bevált kapcsolások könnyen illeszthetők az új kapcsolásokba. Az áramkörök méretét automatikusan minimalizálhatjuk is. A program opciói a következők:
Opció neve: | Load circuit |
Funkció: | Nevével azonosított áramkor betöltése. |
Megjegyzés: | A maximum 7 karakter hosszó név helyett csupán az ENTER megnyomásával az utolsóként szerkesztett áramkört tölti be. |
Opció neve: | New circuit |
Funkció: | Új áramkör panelméretének definiálása. |
Megjegyzés: | Megjegyzés: Az előző áramkör adatai törlődnek. Lásd még a Save circuit opciót. |
Opció neve: | Modify size |
Funkció: | Meglévő áramkör méretének módosítása. |
Megjegyzés: | Az eredeti alkatrészelrendezés az új méretű panel bal alsó sarkába kerül. Lásd még a Place components opciót. |
Opció neve: | Minimize size |
Funkció: | Változatlan alkatrészelrendezés mellett minimalizálja az áramköri lemez méretét. |
Opció neve: | Move components |
Funkció: | Az alkatrészek egy tetszőleges téglalapba foglalt részének vagy az összes alkatrésznek a panelon való mozgatására szolgál. |
Opció neve: | Spread / sQueeze |
Funkció: | Az alkatrészeket arányosan elosztja a rendelkezésre álló panel felületén a Spread, vagy összetömöríti a sQueeze választásakor. |
Megjegyzés: | A sQueeze és a Rotate circuit parancsok sorozatával sokszor hatékonyan tömöríthetők az alkatrészek. A Modify size, Rotate circuit és a Spread / sQueeze parancsokkal számos alkatrészpozíció kombinációt hozhatunk létre. A kedvezőknek látszókat tároljuk el. Lásd még a Save circuit, Rotate circuit opciót. |
Opció neve: | Rotate circuit |
Funkció: | 90 fokos lépésekben elforgatja a teljes áramkört. |
Megjegyzés: | 1-nek a 90, 2-nek a 180, 3-nak a 270 fokos elforgatás felel meg. Lásd még a Save circuit és Append circuit opciókat. |
Opció neve: | Save circuit |
Funkció: | Névvel azonosított áramkörök lemezrere írása. |
Opció neve: | Append circuit |
Funkció: | Névvel azonosított áramkörnek lemezről való behívása, majd a meglévőhöz csatolása. Lásd még a Place components opciót. |
Opció neve: | MAIN OPTIONS |
Funkció: | Az alprogramok behívását vezérlő főmenübe kapcsol. |
9. COMPONENTS
Ebben a programban helyezhetjük fel az áramköri lemez minkét oldalára a belső és külső könyvtárban tárolt alkatrészeket. A lemezek rézfóliáit a továbbiakban rétegnek nevezem. A 0-ik réteg az alkatrészoldalnak, az 1. réteg a forrasztási oldalnak felel meg. A program az 1. réteget vízszintesen tükrözve ábrázolja. Ez a megkülönböztetés csupán hagyomány eredménye, mert mindkét oldalon lehetnek alkatrészek. A 2. és további rétegek belső rétegek, ezekben csak kötések futnak. Az 1/10 inc-es csatlakozósávoktól kezdve a SOIC és PLCC tokozású felületszerelt IC-kig bezáróan sokféle alkatrészt pozícionálhatunk és forgathatunk a panelon. Az alkatrészekre rövid kódnévvel hivatkozhatunk. Ezeket a kódneveket az alkatrészkönyvtáraknál ismertetem. Azonos alkatrészek sorozatban való felhelyezésénél csak az elsőt kell definiálni a többit már az ENTER billentyű lenyomásával behívhatjuk. Az alkatrészek jellegüknek megfelelő forrasztási felülettel rendelkeznek. Ezek a forrasztási felületek az alkatrészek detailed rajzolási módjában már jelezve vannak. Az alkatrészek helyzetét a botkormánnyal vezérelt kurzorponttal határozhatjuk meg. A CTRL+K billentyű kombinációval a kurzorpont cm-ben adott koordinátái folyamatosan megjeleníthetők. A program automatikusan ellenőrzi és nem engedi az alkatrészkontúrok átfedését de például két SMD alkatrész vagy csatlakozósáv átfedően helyet foglalhat a panel átellenes oldalán. A felrakott alkatrészeket szabadon mozgathatjuk, ekkor a többi alkatrészhez esetleg már definiált kötéseik természetesen megőrződnek. Az alkatrészekre sorszám íratható fel. Az áramkör tetszőleges alkatrészét letörölhetjük. Definiálhatunk kör vagy téglalap alakú, a panel méreten belül tetszőleges nagyságú lemezkivágásokat is. A kivágások az egyéb alkatrészektől eltérő módon átfedésben is lehetnek egymással, ezúton gyakorlatilag tetszőleges alakú és tetszőleges belső kivágásokkal bíró áramköri lemezek tervezhetők. A panel grafikusan kinyomtatható. A nyomtatás előtt térjünk vissza a MAIN OPTIONS-ba és kapcsoljuk be a CTRL-S-el az alkatrészek részletesebb detailed rajzolási módját. A nyomtatott ábrát beültetési rajznak használhatjuk, amely a low-resolution módban nyomtatott rétegábrákra egy az egyben illeszthető.
Opció neve: | New component |
Funkció: | Új alkatrész behívása az alkatrész könyvtárakból és a kurzorpont által definiált helyre illesztése. |
Megjegyzés: | Beillesztéskor az alkatrész elforgatására 4 lehetőség van, a 0, 1, 2, 3 választásoknak megfelelően. Téglalap alakú alkatrészeknél a bal alsó sarkában rögzített alkatrész ennyiszer 90 fokkal lesz elforgatva. Kör alakú alkatrészek forgatása a középpontjukban történik. A "-" jellel kezdő karakterkód esetén az alkatrész tetszőleges helyre rakható. "%" jellel kezdett kód esetén az új alkatrész sorszáma beszúrható a meglévők közé. |
Opció neve: | Move to cursor position |
Funkció: | Sorszámával adott alkatrész mozgatása az aktuális kurzorpozícióba. |
Megjegyzés: | Negatív sorszámmal adott alkatrész esetén az alkatrész tetszőleges helyre mozgatható. |
Opció neve: | Delete component |
Funkció: | Sorszámával megadott alkatrész törlése. A törölt alkatrész esetleg meglévő kötései is törlődnek. |
Megjegyzés: | Ha mégsem kívánunk törölni, adjunk meg nullát a kérdezett sorszámnak. |
Opció neve: | Number components |
Funkció: | Az alkatrészek sorszámozása. |
Megjegyzés: | A sorszámok csak az aktuális oldaon lévő alkatrészekre íródnak fel. Lásd még a Swap side parancsot. |
Opció neve: | Display component data |
Funkció: | A kurzorpont alatti alkatrész sorszámának és pozíció adatainak kiírása. |
Megjegyzés: | Függetlenül attól, hogy az alkatrész melyik oldalon helyezkedik el. |
Opció neve: | Display bonds |
Funkció: | Az aktuális rétegben definiált kötések megjelenítése. |
Megjegyzés: | Mivel az alkatrészek csak a 0. és az 1. rétegre helyezhetők fel, itt csupán az ezekben a rétegekben lévő kötések ábrázolhatóak. Lásd még a CONNECTIONS alprogramot. |
Opció neve: | Redraw & Print |
Funkció: | Az alkatrészelrendezés újrarajzolása és esetleg nyomtatása. |
Megjegyzés: | A szerkesztés közben esetleg elrontott grafikus rajzolat regenerálására, vagy a számozás eltávolítására alkalmas. |
Opció neve: | Swap side |
Funkció: | A tervezett áramkör lemezoldalának váltása. |
Megjegyzés: | A sorszám csak az aktuális oldalon lévő alkatrészekre írható fel. Lásd még a Display component data opciót. |
Opció neve: | Clear whole panel |
Funkció: | Az aktuális alkatrészek és kötések törlése. |
Opció neve: | MAIN OPTIONS |
Funkció: | Az alprogramok behívását vezérlő főmenübe kapcsol. |
10. CONNECTIONS
Itt az alkatrészkivezetések közti összekötéseket definiálhatjuk. A program megszámozza az alkatrészeket. A kötéseket grafikusan vagy numerikusan adhatjuk be. Az adatbeadás kötésenként vagy ekvipotenciális csomópontok megadásával zajlik. Ezen lehetőségek négyféle kombinációjával hozható létre az áramkör hálózata. Grafikus adatbeadásnál a kurzorpontot az összekötésre kerülő kivésetésekre kell vezérelni, a numerikus adatbeadás az alkatrész sorszám / kivezetésszám megadásával történik. Előírhatjuk a kötések szélességét és azt, hogy a beadott kötések melyik rétegben helyezkedjenek el. Az otthon barkácsolók, mint például én, maximum csak kétrétegű MYÁK-ot készítenek. Mint már említettem, 0. réteg az alkatrészoldalnak, az 1. réteg a forrasztási oldalnak felel meg. A 2. és a további rétegek belső rétegek. A képernyő mindig csak az adott réteg kötéseit ábrázolja. A vékony thin kötések tartósan 0,5 A-el, a vastag thick kötések pedig 2 A-el terhelhetők. A furattal rendelkező alkatrész kivezetésekhez tetszőleges rétegben csatlakozhatunk. A felületszerelt alkatrészekhez és a csatlakozósávokhoz csak az alkatrész felhelyezési rétegében definiálhatunk kötéseket. Tetszőleges kötés törölhető, hasonlóképpen graphic vagy numeric meghatározás szerint. A kötések vagy a csomópontok adatai a képernyőre vagy nyomtatóra listázhatók. Kiírhatók a kötésben nem szereplő, elektromosan lebegő kivezetések is, ez hasznos az ellenőrzésnél. A Z megnyomásával kinagyíthatjuk (meglehetősen lassan) a kurzor aktuális pozíciójának környező területét a bal alsó sarokba.
Opció neve: | New bond(s) |
Funkció: | Új kötések beadása adott vastagsággal. |
Megjegyzés: | Lásd még a Swap input mode, Swap connection mode és Change width opciókat. A numeric adatbeadásnál nullát adjunk, ha ki akarunk lépni az adatbeadási ciklusból, a graphics adatbeadásnál pedig vezéreljük a panel szabad területére a kurzort és ekkor nyomjunk meg egy billentyűt. |
Opció neve: | Swap input mode |
Funkció: | A grafikus és numerikus beadási módokat váltja. |
Opció neve: | Swap connection mode |
Funkció: | A bond és node lehetőségeknek megfelelően kezdő és végpontjukkal adott kötések sorozatát, vagy ekvipotenciális kivezetések csoportjait definiálhatjuk. |
Opció neve: | Change layer |
Funkció: | A kötéseket tartalmazó aktuális réteg kiválasztása. |
Opció neve: | Change width |
Funkció: | A thin és thick kötésvastagságot váltja. A beadott kötések az utoljára beállított vastagságúnak lesznek definiálva. |
Megjegyzés: | A kötésoptimalizálás átrendezi a kötéseket. Ezért a free kötések optimalizálás után mind thin, azaz vékony kötésként lesznek nyilvántartva. Lehetőség van azonban tetszőleges kötések vastagságának újbóli definiálására. Lásd még az OPTIMIZATION alprogramot. |
Opció neve: | List bond / nodes |
Funkció: | A kötések listájának vagy az ekvipotenciális kivezetések csoportjainak képernyőre vagy nyomtatóra listázása. |
Opció neve: | List unused pins |
Funkció: | Egy kötésben sem szereplő alkatrészkivezetések felsorolása. |
Megjegyzés: | Ez a lista is kinyomtatható. |
Opció neve: | Delete / transfer |
Funkció: | Kötések törlése vagy másik rétegbe való áthelyezése. |
Opció neve: | Redraw circuit |
Funkció: | Az áramkör alkatrészeinek és az aktuális réteg kötéseinek újrarajzolása. |
Opció neve: | MAIN OPTIONS |
Funkció: | Az alprogramok behívását vezérlő főmenübe kapcsol. |
11. OPTIMIZATION
Ezzel az alprogrammal az alkatrészek helyzetét és a kötések elrendezését optimalizálhatjuk. Az optimalizálás fő szempontja a rövid kötésutak keresése. Mind az alkatrészekre, mind a kötésekre többféle lehetőséget adhatunk meg. Az alkatrészek lehetnek rögzítettek, helyhez rögzítettek és szabadon mozgók: a fixed, semi-fixed vagy free lehetőségeknek megfelelően. A helyhez rögzített alkatrészek kontúrjuk pozíciójának változtatása nélkül csak helyben forgathatók. Az alkatrész pozíciók optimalizálására a Gradient vagy a Monte-Carlo illetve a Swap módszert választhatjuk. A Monte-Carlo módezer szétdobálja majd kedvezőbben átrendezi az áramkört, a Gradient módszer egy erő-nyomaték eljárás, a Swap pedig az alkatrészek felcserélgetésével próbál optimalizálni. Ezeket a módszereket a tervezett áramkör jellegének megfelelő kombinációkban érdemes használni. Például zsúfolt digitális panelokon elsősorban a Swap módszert kell alkalmazni, majd a Gradient eljárással befejezni az optimalizálást. Az optimalizáció nagyon időigényes, ezért ne adjunk meg nagy iterációszámokat. 2-3 iterációs lépés is sokáig tart, ha az áramkör sok alkatrészt és kivezetést tartalmaz.
A kötéseknél a free, absolute, short és short & absolute lehetőségek vannak. A kötések optimalizálása átrendezi a kötéseket és a felesleges vagy kedvezőtlenül megadott free kötéseket törli. Az absolute kötések nem vesznek részt az optimalizálásban és a program így nem törölheti ezeket. A short kötések esetén a program törekedni fog arra, hogy az alkatrészek elhelyezésénél a kérdéses kötések minél rövidebbek legyenek. Nagyáramú füldhurok kialakulását megelőzhetjük, ha a nagy áramokat hordozó kötéseket külön rétegbe definiáljuk, és több kisméretű két kivezetéses pszeudo alkatrész szemközti lábain keresztül vezetjük a párhuzamos áramutakat. Íly módon elérhető, hogy a hurok felülete, s így a zavaró mágneses tér is, minimális legyen.
Opció neve: | Component options |
Funkció: | Az alkatrészekre vonatkozó optimalizálási feltételek megadása. |
Opció neve: | Bond options |
Funkció: | A kötésekre vonatkozó opciók megadása. |
Megjegyzés: | Megadhatjuk egy réteg összes kötésére vonatkozó opciókat is. Lásd még a Change layer menüpontot. |
Opció neve: | Change layer |
Funkció: | Az aktuális réteg kiválasztása. |
Megjegyzés: | Csak a Bond options-el együtt van jelentősége, mert az optimalizálások minden rétegre vonatkoznak. |
Opció neve: | Input mode |
Funkció: | A kötés az alkatrész opciók meghatározásánál az adatbeadás módját határozza meg. |
Opció neve: | List bonds / nodes |
Funkció: | A kötések listájának vagy az ekvipotenciális kivezetések csoportjainak képernyőre vagy nyomtatóra listázása. |
Megjegyzés: | A kötések opcióit is listázza. |
Opció neve: | Optimise positions |
Funkció: | Az alkatrészek elhelyezkedésének optimalizálása. |
Megjegyzés: | Az optimalizálás szempontjául választhatjuk a tension, crossovers vagy composite lehetőségeket. A composite opciónál a logikai kötéshosszak és kötéskereszteződések numerikus kombinációja minimalizálható. Az optimalizálási módszer pedig Gradient, Monte-Carlo vagy Component swapping lehet. Ne írjunk elő nagy iterációszámot, ha nincs sok idő az optimalizálásra. |
Opció neve: | Optimise bonds |
Funkció: | A kötések optimalizálása rögzített alkatrészpozíciók mellett. |
Megjegyzés: | Átrendezi a kötéseket és a free / thick, free / short kötések attributumait törli. Pozíció optimalizálás előtt, közben és végén érdemes alkalmazni. |
Opció neve: | MAIN OPTIONS |
Funkció: | Az alprogramok behívását vezérlő főmenübe kapcsol. |
12. AUTOROUTE
Ezzel az alprogrammal történik a nyomtatott áramkör rajzolatának tényleges létrehozása. Itt is megválaszthatjuk a feldolgozásra kerülő réteget, az útvonalvezetés stílusát, amely lehet analog, digital vagy mixed a tervezett áramkörnek megfelelően, valamint a töréspontok jellegét, amit diagonal-nak vagy orthogonal-nak írhatunk elő. Az orthogonal választásnál nem lesznek 45 fokosan futó vezetősávok a panelon. Az összekötéseket egy helytakarékos Lee algoritmus hozza létre. Íly módon a kivezetések bezáródásainak száma minimumra csökken. Előfordulhat azonban, hogy lesznek olyan kötések, melyek nem sikerültek az adott rétegben.
Ezek a kötések, ha furatokban végződnek, tetszőleges másik rétegbe áthelyezhetők, amikor újra visszatérünk az Autoroute opcióba és átváltunk arra a rétegre, ahová telepíteni kívánjuk a függő kötéseket. Természetesen az SMD alkatrészekhez vagy csatlakozósávokhoz kapcsolt kötések nem vihetők át másik rétegbe. Probléma esetén átkötések bevezetésével vagy azonos oldalon lévő átkötéseket helyettesítő pszeudo ellenállások közbeiktatásával segíthetünk a dolgon.
Opció neve: | Select active layer |
Funkció: | A számításra kerülő áramköri réteg meghatározása. |
Opció neve: | Put pending bonds to active layer |
Funkció: | A függőben maradt kötéseket az aktuális áramköri rétegbe teszi át. |
Opció neve: | Swap bending style |
Funkció: | A 45 fokosan futó vezetősávok engedélyezése diagonal választása esetén. |
Opció neve: | Change panel style |
Funkció: | Az útvonaltervezés analog, digital vagy mixed jellegének beállítása a tervezett áramkör jellegének megfelelően. |
Opció neve: | Care level |
Funkció: | A bezáródások elkerülését szolgáló vizsgálatok számának és alaposságának beállítása low (alacsony) vagy normal szintnek megfelelően. |
Opció neve: | Call Lee algorithm |
Funkció: | Az összekötések létrehozása a beállított opciók szerint. |
Opció neve: | List pending bonds |
Funkció: | A függőben maradt kötések listázása. |
Opció neve: | MAIN OPTIONS |
Funkció: | Az alprogramok behívását vezérlő főmenübe kapcsol. |
13. Cu EDITOR
Ez az alprogram lehetővé tesz az Autoroute által létrehozott nyomtatott áramköri rajzolat kézi szerkesztését. Ekkor a képernyőn, illetve videolapon a teljes áramköri minta látható egyszerűsített,
low-resolution felbontásban. Bármelyik rétegben rézfelületet adhatunk vagy törölhetünk a panelról a kurzorpont vezérlésével. Automatikusan kiterjeszthetjük bármelyik ekvipotenciális felületet vagy tetszőleges kötést törölhetünk. Lehetőség van földpotenciálú keret létrehozására vagy a földpotenciálú felület maximális kiterjesztésére a Ground options-on belül, vagy esetleg nagyfrekvenciás áramköröknek megfelelő rf-style NYÁK felület auomatikus tervezésére is. Az utóbbi esetben a tervezés folyamán érdemes az összes kötést thick-re állítani, és az orthogonal opciót választani az Autoroute-on belül.
Az áramköri rajzolatokat lemezen tárolhatjuk. Ezzel a módszerrel a felhasználó NYÁK minta könyvtárat hozhat létre. Itt van lehetőség a kisfelbontású, low-resolution NYÁK rajz kinyomtatására. Ez a rajzolat a beültetési rajzzal azonos méretű és azzal együtt használva tájékoztat a nagyobb felbontású NYÁK rajzolatokban való eligazodásnál.
Opció neve: | Select layer |
Funkció: | A szerkesztésre kerülő réteg kiválasztása. |
Opció neve: | Cu options |
Funkció: | A kurzorpont alatti rézfelület törlését vagy rézfelület felvitelét kapcsolhatjuk itt a delete vagy az add opciónak megfelelően. |
Opció neve: | Expand node |
Funkció: | A kurzorponttal kijelölt ekvipotenciális rézfelület automatikus kiterjesztése. |
Opció neve: | Reflect layer |
Funkció: | Az adott réteg függőleges tengely körüli tükrözése. |
Megjegyzés: | A forrasztási oldalon lévő rajzolatnál jól használható. |
Opció neve: | Ground options |
Funkció: | Földpotenciálú vezetőkeret létrehozása vagy a szabad lemezfelület földpotenciálú vezetőréteggel való befedése. |
Opció neve: | Make rf style |
Funkció: | Egyenletes mértékben teljesen kitöltött panelfelület létrehozása. |
Opció neve: | |
Funkció: | Az alacsony felbontású NYÁK rajzolat grafikus nyomtatása. |
Opció neve: | Save / Load / Undo |
Funkció: | A nyomtatott áramkör adott rétegének névvel azonosított tárolása és előhívása vagy egy megjelölt állapot visszatöltése. |
Opció neve: | MAIN OPTIONS |
Funkció: | Az alprogramok behívását vezérlő főmenübe kapcsol. |
14. PLOT LAYER
Ennél a programrésznél a nyomtatott áramkör nagyobb felbontásokban szemlélhető. A választott réteg szabadon kijelölt 10 cm x 10 cm-es vagy 5 cm x 5 cm-es területét vizsgálhatjuk 0.32 mm vagy 0.16 mm medium- vagy high-resolution felbontásoknak megfelelően. A videólapról nyomtatott ábrát is készíthetünk a DCD PRT-42G grafikus nyomtatóval. Ennek a típusnak a grafikus vezérlése szerencsére nem teljesen egyedi. Nem kompatibilis nyomtató esetén dot matrix file készíthető, amely az adott réteg rézfelületének bitmintáját tartalmazza. Ezt az állományt a felhasználó saját grafikus printeréhez vagy plotteréhez adaptált programmal ki nyomtathatja. A dot matrix file adatai megegyeznek azzal a byte-sorozattal, amely a DCD PRT-42G nyomtatót grafikus üzemmódban vezérli. Egy pontnak megfelelő fizikai méret pedig 1/80-ad vagy 1/160-ad inch, a felbontás szerint.
Opció neve: | Select Layer |
Funkció: | A rajzolásra kerülő réteg kiválasztása. |
Opció neve: | Select resolution |
Funkció: | A medium- vagy high-resolution felbontás beállítása. |
Opció neve: | Select plot area |
Funkció: | A rajzolásra kerülő felület kijelölése. |
Opció neve: | Plot selected area |
Funkció: | A kiválasztott felület kirajzolása. |
Opció neve: | MAIN OPTIONS |
Funkció: | Az alprogramok behívását vezérlő főmenübe kapcsol. |
15. INTERFACE
Ez a program lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy saját Turbo Pascal programjaival a PCBPRISE programrendszerhez csatlakozzon. Ilyen lehet pl. az előbb említett lokális nyomtatóprogram, esetleg egy kapcsolási rajz-szerkesztő vagy egy áramkör analizáló rendszer. A csatolódó programot a PCBPRISE rendszer PCB8.CHN néven próbálja betölteni. A PCB1..7.CHH programok bármelyikének beláncolásával pedig visszatérhetünk az eredeti programba. Értékes továbbfejlesztési ötlet esetén a PCBPRISE program globális deklarációit, az adatállományok formátumát, valamint a megfelelő forrásnyelvű programkészleteket is átadom. Jelenleg elsősorban a különböző nyomtató- és rajzgépvezérlő programok kidolgozása aktuális.
16. IBM PC-s változatok
Az IBM PC-n futó változatok, a PCBCGA, PCBEGA es PCBVGA programok a Turbo Pascal 5.5-os rendszerével készülnek. A PCBCGA tulajdonképpen a PCBPRISE IBM XT-n futó változata. A PCBEGA es PCBVGA programok viszont már lényegesen nagyobb kapacitásúak mint az XT-s változat. Megnövelt, 30 cm 30 cm-es áramkörméret, többszörös alkatrész és kötésszám, úgymint 500 alkatrész, 2000 kötés és 2000 kivezetés, új opciók és nagyobb felbontás jellemzi ezeket. PCBVGA program például két szomszédos IC kivezetés között 4 vezetősávot tud áthúzni, de a felbontás a felhasználó igénye illetve gyártási lehetősége szerint csökkenthető. Az utóbb említett programok fogadni tudják az orCAD kapcsolási rajz-szerkesztő adatállományait is. A tervezett nyomtatott áramkörök dot matrix file vagy HPGL formában is megkaphatók. A programok sebessége is megnő. A PCBCGA például 4.77 MHz-es XT-n kb. 5-ször gyorsabb, mint ENTERPRISE-os változata. 25 MHz-es 386-as AT-n pedig közel 120-szoros sebességet mértem azonos áramkör esetén. Ezen programok első nyilvános és ellenőrzött változatai előreláthatólag 1991 tavaszán már kaphatók lesznek. Az IBM PC-s verziók árába beleszámít majd a PCBPRISE-ért kifizetett összeg is, tehát az ön eddig befektetett pénze nem vész el ha áttér a nagyobb teljesítményű változatokra.
17. Alkatrészkönyvtárak
A PCBPRISE program alkatrész könyvtárainak alkatrészei vagy interaktív vagy közvetlen módon adhatók meg. Interaktív, azaz nem közvetlen módon kell beadni a Dual in Line tokokat: dil vagy dilp, a lemezkivágásokat: cut, a furatsorokat: line, dline, vagy a csatlakozósávokat: strip, dstrip. Az interaktív alkatrészeknél ugyanis a program rákérdez a kivezetések számára illetve a kivágás alakjára és méretére. Ezek az alkatrészek a belső alkatrészkönyvtárban vannak és a program futásakor a memóriában tárolódnak. A külső alkatrészkönyvtárban tárolt többi alkatrészt csak az azonosító nevével kell megadni pl. aic10. Több azonos típusú alkatrész beadásánál a másodiktól kezdve elegendő csupán az ENTER billentyű lenyomása, a program ugyanis tárolja az utoljára beadott alkatrész azonosítóit. A külső alkatrészkönyvtár a PCB.LIB állományban található. A következő táblázatokban felsorolom a könyvtárakban tárolt alkatrészeket. A méretek 1/20" = 1.27 mm egységben adottak. A táblázat adatainak alapján a PCB.LIB adatállomány szerkesztésével a külső alkatrészkönyvtár bővíthető vagy átalakítható.
A következő táblázatokban az x szimbólum téglalap alakot az o pedig kör alakot jelöl. A kör alakú alkatrészek esetén a méret oszlopban a kör sugara van megadva.
Belső alkatrészkönyvtár
Alkatrész jellege |
hivatkozási kód |
alakja |
Mérete |
kiv. szám |
megjegyzés |
|
X |
Y |
|||||
Ellenllás | ||||||
r0 | x |
4 |
0 |
2 |
miniatűr | |
r1 | x |
6 |
2 |
2 |
0,125 W | |
Analóg / TTL DUAL IN LINE IC-k (a lábszámra rákérdez a program | ||||||
dil (6) | x |
8 |
6 |
6 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dil (8) | x |
10 |
6 |
8 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dil (14) | x |
16 |
6 |
14 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dil (16) | x |
18 |
6 |
16 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dil (18) | x |
20 |
6 |
18 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dil (20) | x |
22 |
6 |
20 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dil (24) | x |
26 |
12 |
24 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dil (28) | x |
30 |
12 |
28 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dil (40) | x |
42 |
12 |
40 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dil (64) | x |
66 |
18 |
64 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (6) | x |
8 |
6 |
6 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (8) | x |
10 |
6 |
8 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (14) | x |
16 |
6 |
14 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (16) | x |
18 |
6 |
16 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (18) | x |
20 |
6 |
18 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (20) | x |
22 |
6 |
20 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (24) | x |
26 |
12 |
24 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (28) | x |
30 |
12 |
28 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (40) | x |
42 |
12 |
40 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
dilp (64) | x |
66 |
18 |
64 |
alk. oldal ovális f. sz. | |
Furat- és ellenállássor (a furatszámra rákérdez a program, x méret a furatok számától függ) |
||||||
line (1-64) | x |
0 |
1-64 |
1/10"-es furatsor | ||
dline (1-32) | x |
0 |
1-32 |
1/5"-es furatsor | ||
Csatlakozósáv (x méret a furatok számától függ) | ||||||
strip (1-64) | x |
6 |
1-64 |
1/10"-es csatlakozósáv | ||
dstrip (1-32) | x |
6 |
1-32 |
1/5"-es csatlakozósáv |
||
Kör vagy téglalap alakú kivágás (az adatokra rákérdez a program) | ||||||
cut |
Külső alkatrészkönyvtár
Alkatrész jellege |
hivatkozási kód |
alakja |
Mérete |
kiv. szám |
megjegyzés |
|
X |
Y |
|||||
Ellenllás | ||||||
r2 | x |
10 |
4 |
2 |
0,250 W | |
r3 | x |
12 |
4 |
2 |
0,500 W | |
r4 | x |
16 |
6 |
2 |
1,000 W | |
r5 | x |
20 |
6 |
2 |
2,000 W | |
Kondenzátorok | ||||||
c1 | o |
2 |
2 |
állított | ||
c2 | o |
5 |
2 |
állított | ||
c3 | o |
8 |
2 |
állított | ||
c4 | x |
14 |
6 |
2 |
fektetett | |
c5 | x |
18 |
8 |
2 |
fektetett | |
c6 | x |
24 |
10 |
2 |
fektetett | |
c7 | x |
36 |
16 |
2 |
fektetett | |
c8 | x |
6 |
2 |
2 |
alul láb | |
c9 | x |
8 |
4 |
2 |
alul láb | |
c10 | x |
10 |
4 |
2 |
alul láb | |
c11 | x |
14 |
6 |
2 |
alul láb | |
c12 | x |
16 |
6 |
2 |
alul láb | |
c13 | x |
20 |
8 |
2 |
alul láb | |
c14 | x |
10 |
10 |
2 |
kocka tran. | |
c15 | o |
3 |
2 |
trim. kon. | ||
Trimmer potméterek | ||||||
trim1 | x |
8 |
8 |
3 |
kism. fekt. | |
trim2 | x |
6 |
8 |
3 |
kism. áll. | |
trim3 | x |
14 |
12 |
3 |
nagy. fek. | |
trim4 | x |
6 |
12 |
3 |
nagy. áll. | |
trim5 | x |
14 |
12 |
3 |
nagy. fek. | |
trim6 | x |
8 |
16 |
3 |
nagy. áll. | |
hpot | x |
17 |
4 |
3 |
helikális | |
Tranzisztorok | ||||||
t1 | o |
2 |
3 |
3-lábú | ||
t2 | o |
4 |
3 |
3-lábú | ||
t3 | o |
2 |
4 |
4-lábú | ||
t4 | o |
4 |
4 |
4-lábú | ||
t5 | o |
5 |
3 |
3-lábú | ||
Toktápok és BD tranzisztorok | ||||||
tok1 | x |
4 |
8 |
3 |
BD-tip áll. | |
tok2 | x |
4 |
12 |
3 |
BD-tip áll. nagy | |
tok3 | x |
20 |
32 |
4 |
2N-tip fek. | |
tok4 | x |
10 |
20 |
4 |
BD-tip fek. | |
tok5 | x |
14 |
26 |
4 |
BD-tip áll. nagy | |
Diódák, tirisztorok | ||||||
d1 | x |
10 |
4 |
3 |
fektetett | |
d2 | x |
14 |
4 |
3 |
fektetett | |
d3 | x |
16 |
10 |
2 |
BYX. tip. állított | |
tir1 | x |
16 |
10 |
2 |
kör. állított | |
LED sorok | ||||||
led1 | x |
2 |
4 |
2 |
szögletes | |
led2 | o |
3 |
2 |
kör | ||
led5 | x |
26 |
8 |
10 |
négyzet 5x5 mm LED-ek | |
led12 | x |
61 |
8 |
24 |
12-es LED sor | |
led13 | x |
66 |
8 |
26 |
13-as LED sor | |
ld6 | x |
66 |
8 |
12 |
6-os LED sor | |
URH-5 alkatrészek | ||||||
upot | x |
38 |
12 |
3 |
hangoló potméter | |
Tekercsek | ||||||
tek1 | x |
12 |
12 |
5 |
4 kivezetéses | |
tek2 | x |
14 |
14 |
5 |
4 kivezetéses | |
tek3 | x |
12 |
12 |
7 |
6 kivezetéses | |
tek4 | x |
10 |
10 |
5 |
4 kivezetéses | |
tek5 | x |
16 |
16 |
9 |
8 kivezetéses | |
Körtokos IC-k | ||||||
aic8 | o |
4 |
8 |
8 lábú | ||
aic10 | o |
4 |
10 |
10 lábú | ||
Felület szerelt alkatrészek | ||||||
smr | x |
2 |
1 |
2 |
R, C, D elem | |
smt1 | x |
2 |
3 |
3 |
tranzisztor | |
smt2 | x |
2 |
3 |
4 |
FET, MOSFET | |
soic4 | x |
2 |
5 |
4 |
DIL IC | |
soic6 | x |
2 |
5 |
6 |
DIL IC | |
soic8 | x |
3 |
6 |
8 |
DIL IC | |
soic14 | x |
6 |
6 |
14 |
DIL IC | |
soic16 | x |
7 |
6 |
16 |
DIL IC | |
soic20 | x |
9 |
9 |
20 |
DIL IC | |
soic24 | x |
11 |
9 |
24 |
DIL IC | |
plcc20 | x |
8 |
8 |
20 |
IC | |
plcc22 | x |
10 |
7 |
22 |
IC | |
plcc28 | x |
10 |
10 |
28 |
IC | |
plcc32 | x |
12 |
10 |
32 |
IC | |
plcc44 | x |
14 |
10 |
44 |
IC | |
plcc52 | x |
16 |
16 |
52 |
IC | |
plcc68 | x |
20 |
20 |
68 |
IC | |
plcc84 | x |
24 |
24 |
84 |
IC | |
Csatlakozók | ||||||
canon9 | x |
12 |
6 |
9 |
9 lábú | |
canon15 | x |
18 |
6 |
15 |
15 lábú | |
canon25 | x |
28 |
6 |
25 |
25 lábú | |
berga20 | x |
34 |
6 |
20 |
2x10 lábú áll. | |
berga26 | x |
44 |
9 |
26 |
2x13 lábú áll. | |
berga34 | x |
52 |
9 |
34 |
2x17 lábú áll. | |
berga40 | x |
60 |
9 |
40 |
2x20 lábú áll. | |
berga50 | x |
68 |
9 |
50 |
2x25 lábú áll. | |
bergf20 | x |
36 |
14 |
20 |
2x10 lábú fek. | |
bergf26 | x |
42 |
15 |
26 |
2x13 lábú fek. | |
bergf34 | x |
50 |
15 |
34 |
2x16 lábú fek. | |
bergf40 | x |
58 |
15 |
40 |
2x20 lábú fek. | |
bergf50 | x |
66 |
15 |
50 |
2x25 lábú fek. | |
Átkötések, kivezetések | ||||||
k1 | o |
1 |
1 |
1-es | ||
k2 | x |
2 |
4 |
2 |
2-es | |
k10 | x |
4 |
11 |
10 |
2x5-ös | |
k16 | x |
4 |
16 |
16 |
2x8-as | |
Panelba forrasztható sorkapcsok | ||||||
sk2 | x |
8 |
8 |
8 |
2-es | |
sk3 | x |
8 |
12 |
12 |
3-as | |
sk4 | x |
16 |
8 |
8 |
4-es | |
sk8 | x |
32 |
8 |
8 |
8-as | |
sk12 | x |
14 |
8 |
8 |
2-es nagy | |
sk14 | x |
26 |
8 |
8 |
4-es nagy | |
Graetz | ||||||
gra1 | x |
32 |
6 |
4 |
3 A-es | |
gra2 | o |
4 |
4 |
1 A-es kör | ||
Relék | ||||||
rele1 | x |
24 |
12 |
5 |
Tungsram | |
rele2 | x |
10 |
20 |
10 |
Claire | |
rele3 | x |
8 |
16 |
8 |
Vacum | |
rele4 | x |
19 |
24 |
14 |
Omron | |
rele5 | x |
18 |
24 |
8 |
Siemens | |
Számkijelzők | ||||||
til1 | x |
8 |
16 |
14 |
14 lábú | |
til2 | x |
8 |
18 |
16 |
16 lábú | |
til3 | x |
10 |
10 |
10 |
10 lábú | |
ldk2 | x |
20 |
16 |
17 |
2 digites nagy | |
ldk4 | x |
40 |
16 |
36 |
4 digites nagy | |
Folyadékkristályos kijelző | ||||||
lcd4 | x |
48 |
26 |
40 |
3-1/2 digites | |
Puskás típusú transzformátorok | ||||||
tr3 | x |
42 |
34 |
8 |
3,5-VA | |
tr14 | x |
48 |
38 |
8 |
14-VA | |
tr20 | x |
54 |
43 |
8 |
20-VA | |
tr25 | x |
66 |
52 |
8 |
25-35-VA | |
Panelba forrasztható Whitman biztosíték foglalatok | ||||||
w1 | x |
20 |
8 |
4 |
szigeteletlen | |
w2 | x |
17 |
8 |
2 |
szigetelt | |
Kvarc kristákyok | ||||||
kvarc1 | x |
16 |
20 |
4 |
nagy rögz. fekvő | |
kvarc2 | x |
16 |
8 |
2 |
nagy álló | |
kvarc3 | x |
10 |
13 |
4 |
kis rög. fekvő | |
kvarc4 | x |
9 |
4 |
2 |
kis álló |
A külső könyvtárat készítette: Kozma Miklós
18. Kódkönyv használata
Ön a PCBPRISE programmal egy kódkönyvet is kellett, hogy kapjon. A program néha a menüablak bal felső részén 3 számot ír ki a képernyőre, pl.:
123 4 8
és adatra vár. Ekkor önnek a kódkönyv 123. oldalának 4. sorában kell keresnie a 8. írásjegyet. Ez lehet egy számjegy, kis- vagy nagybetű, esetleg írásjel. A sorok számolásánál ne vegye figyelembe a fejlécet, fejezetcímet, képaláírást, ikonokat vagy hasonló sorokat. Az írásjegyek számolásánál ne vegye figyelembe a szóközöket. A karakterek számolásánál ellenben vegye figyelembe az írásjeleket. Ha a kérdéses könyv 123. oldalának 4 sorában a következő olvasható:
A grófnő felemelte ábrándos tekintetét...
akkor a kérdezett írásjegy az f. A megtalált karaktert egy az egyben adja be a számítógépbe. Figyeljen arra, hogy a kis és nagybetűk különbözőnek számítanak. Ezek az ellenőrzések ritkán történnek. Célszerű felírni a kérdéseket és a helyes válaszokat. Így egy bizonyos számú programfutás után a kérdésre valószínűleg meglesz a felelet és nem kell majd keresgélni. A kódkönyvet viszont ne dobja el, mert új kérdés - ha nem is gyakran - de előfordulhat.
Elnézését kérem az így okozott kellemetlenségért, de ez a program védelme a gyors illegális terjesztéssel szemben. A Rádiótechnika szerkesztőségében vásárolt programpéldányhoz a Rádiótechnika 1991-es évkönyve is kódkönyv. Az évkönyvre vonatkozó kérdéseknél az oldalszám negatív előjellel van megadva, például így:
-99 8 7