1987 - IHB
Matheidesz Mária, Csiba Gergely
Angol nyelvi gyakorlóprogram az OPENING STRATEGIES nyelvkönyvhöz
Az International House Budapest nyelvoktató sorozatának 12. programját tartja kezében a felhasználó. Az eddigi nyelvoktató játékok, gyakorlóprogramok fejlesztésének tapasztalataira és a felhasználók visszajelzéseire támaszkodva egy összetett nyelvgyakorló-rendszert dolgoztunk ki, amely az OPENING STRATEGIES nyelvkönyvhöz kapcsolódik.
- Önálló tanulás - egyszerű kezelés: Egyéni vagy csoportos tanuláshoz egyaránt ajánljuk.
Gazdag nyelvi anyag: A program nyelvi anyaga a könyv szövegeire épül, de néhány új szót és kifejezést is tartalmaz. A két leckét felölelő gyakorlatok mennyisége és véletlenszerű megjelenítése lehetővé teszi a program többszöri felhasználását.
Sokféle gyakorlás: A nyelvi anyag sokoldalú begyakoroltatása alapos memorizálást, rögzítést tesz lehetővé. A nyolc különböző gyakorlat-típus a figyelem ébrentartását,a motiváció megerősítését is szolgálja.
Fokozatosan nehezedő feladatok: Bár a program rugalmassága lehetővé teszi, hogy a tanuló maga döntse el, mikor milyen típusú gyakorlatot választ, a gyakorlatok a számozott sorrend szerint egyre nehezednek, egyre több gondolkodást, fejtörést igényelnek. Lehetősége van a tanulónak arra is, hogy az általa először hibásan megoldott feladatokon újra végigmenjen, mielőtt továbblép.
Sokrétű "segítségrendszer": A tanár hiányát próbáltuk ellensúlyozni egy sokrétű segítségrendszer beépítésével. Ha a tanuló valamit nem ért, egy feladatot nem tud megoldani, általában nem egy, hanem többféle "rávezető" segítséget kérhet. (Pl. magyar fordítást, kezdőbetűt, stb.)
Játékos keret: Minden egyes gyakorlórészt egy rejtvényszerű kitalálós játék zár. Minél sikeresebben oldotta meg a játékos / tanuló a feladatokat, annál több segítséget lap a rejtvény megfejtéséhez.
Azonnali visszajelzés: A gyakorlás ütemét a tanuló határozza meg. A program minden esetben gyorsan visszajelez, illetve továbblép a játékos utasítása szerint.
Kontextusban történő gyakorlás: Minden egyes feladattípus nagyobb szövegkörnyezetben (mini-párbeszédekben, szituációs párbeszédekben, ill. összefüggő szövegekben)gyakorolhatja be a nyelvi szerkezeteket.
A program során a gyakorlatokból az ESC billentyűvel lehet kilépni. A programban található feladatok:
| |
FRAME-WORK (Párbeszédkeret) A nyelvtanulóknak a képernyőn megjelenő párbeszédekről kell eldöntenie, hogy helyesek-e, illetve beillenek-e az adott szituációba. A feladatnak akkor van vége, ha a tanuló az összes helyes párbeszédet felismerte. | GAP-FILLING (Kiegészítés) Egy összefüggő szövegből véletlenszerűen kihagyott szavakat kell kitalálni és a megfelelő helyre beírni. |
| |
SKELETON DIALOGUE (Párbeszédvadász) A képernyőn megjelenő párbeszédvázat kell szavakkal feltölteni. | TEXT SKELETON (Szövegváz) Egy összefüggő szöveget kell a megadott váz alapján szavakkal feltölteni. E feladat szövegei megegyeznek az előző feladatéval. |
Öt feladat megoldása után megjelenik a SECRET PAGE (Titkos oldal), amely a két szöveges feladat központi figurájáról, Colinról ad valós adatokat. Minden jól és kevés segítséggel (92-99 pont) megoldott feladat jutalma egy szó. Rosszabb eredmény (89-91 pont) esetén a tanuló csak a szó első és utolsó betűit kapja meg, túl sok segítség felhasználása esetén (0-88 pont) pedig nem kap jutalmat, de a további segítségekkel így is megkísérelheti a mondat kitalálását. Egy szó még maximális teljesítmény esetén is hiányzik a SECRET PAGE mondataiból.
A feladatoknál a segítségek a következőek:
- LETTERS (-1 pont): bizonyos szavak, illetve kitöltendő szavak első és utolsó betűinek megadása.
- WORDS (-2 pont): egy-egy szó megadása. Ezzel a segítséggel a feladat teljes helyes megoldása is megkapható.
- HUNGARIAN (-3 pont): egy-egy mondat magyar fordításának megadása.
- PHASE (-4 pont): bizonyos mondatok megadása.