Edit
A szerző - Kristóf János - forrásnyelvi programok szerkesztéséhez ajánlja ISDOS-ból futtatható, egyszerű szövegszerkesztő programját. A program indítása után elénk táruló képernyő sok kétséget nem hagy afelől, hogy a program tudása szinte azonos gépünk beépített szövegszerkesztőjével, így pont ezen funkcióra sem igazán alkalmas (ui. a program nem jelzi ki, hogy a szöveg hányadik sorában van éppen a kurzor, márpedig a legtöbb fordító a sor sorszámával hivatkozik a fordítás közben esetlegesen előforduló hiba helyére)...
A szöveg szerkesztése közben a beépített
szövegszerkeszőből megszokott EXOS szerkesztő-funklciók működnek. A funkcióbillentyűk szerepe is szinte ugyanaz:
- F1 - LOAD: File betöltéste. Tölthetünk tetszőleges szöveges és WP állományt is.
-
F2 - SAVE: Szöveg kimentése. A mentés WP formátumban történik. Ha a forrásnyelvi programokhoz szükséges szabványos szöveges állományt kívánunk menteni az F3-al kell megtennünk!
-
F3 - PRINT: - Szöveg nyomtatása. Ha a funkció választása után csak ENTER-t nyomunk, a PRINTER: eszközre nyomtat. Megadhatunk file-nevet, vagy tetszőleges eszközt is. "Persze" a nyomtatás közben teljesen feleslegesen görgeti a képernyőt, akárcsak a WP...
-
F4 - DUMP: A kurzor helyére file-, vagy memóriadump-ot szúrhatunk be. Ha file-ból szeretnénk dump-ot beilleszteni, file nevet kell megadni, ellenkező esetben a memória kezdőcímet, négy karakteren, hexadecimálisan. Ezt követően megadhatjuk, hogy SOFTWARE (80 karakteres) képernyőre, vagy HARDWARE (40 karakteres) képernyőre kívánjuk a dump-ot beilleszteni. Szükség esetén automatikusan képernyőmódot vált, de ilyenkor a meglévő szövegünk rákérdezés nélkül törlődik.
80 karakteres képernyőn 16 byte-ot, 40 karakteres képernyőn 8 byte-ot listáz egy sorban. Érthetetlen módon memória dump-nál végcímet nem állíthatunk be, nekünk kell a STOP billentyűvel megszakítanunk a műveletet.
Gyakorlatilag ez az egyetlen funkció, amivel többet tud a program, mint a WP...
- F5 - WIDTH: A 40 és 80 karakteres képernyő között válthatunk át. A meglévő szöveg törlődik.
- F6 - HELP: A WP-ben megszokott segítség helyett a szerző ajánlását olvashatjuk el.
- F7 - CLR: Törli a képernyőt, az el nem mentet szöveg elvész. A műveletet az ENTER megnyomásával kell jóváhagyni.
-
F8 - EXOS: A WP-ben megszokott módon tetszőleges parancsfüzért adhatunk az EXOS-nak. Ha csak ENTER-t nyomunk, az ISDOS-ba lépünk vissza.
File-név és parancsfüzér megadásakor sajnos az ERASE billentyű nem működik, helyette a beépített botkormánnyal mozgathatjuk a kurzort balra. A STOP billentyűvel bármilyen műveletet megszakíthatunk.
Sajnos a program túlságosan is hasonlít a WP-hez, annak legnagyobb hibájában is: a szerkeszthető szöveg mérete csak egy szegmens (pontosabban csak 15 kbyte) itt is, ezért figyelni kell a státuszsorban, jobb oldalon megjelenő számot, nehogy elvesszen a szöveg eleje! Így viszont sok értelme nincs a programnak, hisz a WP úgyis mindig kéznél van...